(Ukr) Перешкодити грабіжницьким хедж-фондам перенаправляти кошти західної допомоги Україні у власні кишені

Наприкінці квітня переговори між Україною та власниками приватних довоєнних боргових зобов’язань на суму 2,6 мільярда доларів США щодо їх реструктуризації завершилися безрезультатно. Україна попросила списання боргу разом з іншими кредиторами з огляду на руйнування що тривають та необхідність захисту від агресії з боку Росії.
Цей борг виник у результаті реструктуризації приватного боргу у 2015 році. Тоді, щоб заручитися згодою кредиторів, Україна запропонувала їм нові облігації з виплатами, прив’язаними до зростання ВВП (GDP warrants). Деякі з власників цих облігацій мають послужний список «фондів-стерв’ятників» завдяки їхнім грабіжницьким діям у минулому в інших країнах, що обтяжені несправедливо великими зовнішніми боргами, включаючи подання позовів проти країн у Високому суді Великої Британії.
Сума індексованих облігацій, прив'язаних до ВВП, є відносно невеликою проти загального приватного кредиторського боргу України. Але це може стати дуже дорогим для України та зашкодити відновленню після війни. Власники облігацій отримують виплати, коли економіка України стає сильнішою та зростає.
У результаті російського вторгнення економіка України впала майже на 30 відсотків у 2022 році. Значна підтримка Заходу дозволила економіці знову зрости у 2023 році. Враховуючи постійну підтримку Заходу, а також перспективи майбутніх зусиль щодо відновлення після руйнувань, економіка, швидше за все, продовжить зростати в майбутньому. Це означає, що довоєнні інвестори можуть сподіватися на виплати рік за роком. Хоча ВВП України демонструє зростання, воно відбувається з дуже низької бази. До того ж значна частина цього зростання пов'язана з військовими витратами, що не створюють експортованої доданої вартості, але номінально виглядають як ріст.
Отже, Україні доведеться виконати свої платіжні зобов’язання, перенаправивши частину західної підтримки на свою оборону та реконструкцію своїм кредиторам. Індексовані облігації не відповідають умовам надзвичайної ситуації, спричиненої повномасштабною війною, оскільки темпи зростання змінюються нерівномірно. Крім того, вони асиметричні за своєю природою, оскільки дозволяють кредиторам брати участь у підйомі, але не несуть для них ризику у випадку спаду. Тому український міністр фінансів публічно заявив, що індексовані облігації 2015 року були створені для «світу, якого більше не існує» [1].
Але кредитори все ще наполягають на отриманні великих прибутків, хоча економічне зростання є лише відскоком після наслідків російської агресії, а не ознакою стрімкого процвітання. Таким чином загальна сума виплат може зрости з початкової вимоги у 2,6 мільярда доларів США до 6,6 мільярда доларів США на момент терміну погашення облігацій [2]. Тому деякі жадібні хедж-фонди наполягають на отриманні надприбутків за рахунок життя народу та майбутнього України. Перший платіж у розмірі 542 мільйонів доларів має бути здійснений на початку червня.
Цього не повинно статися! Необхідно запобігти дестабілізації України через відтік хижацьких прибутків до хедж-фондів. G7, зокрема Велика Британія, оскільки облігації діють згідно з англійським законодавством, повинні підтримувати Україну з усією силою політично, юридично та фінансово, щоб підтримувати дефолт за індексованими облігаціями, прив’язаними до ВВП, і домогтися їх реструктуризації відповідно до необхідного списання боргу для реконструкції та відновлення. Оскільки Україна сумлінно веде переговори зі своїми кредиторами, а блокування здійснюється на стороні кредиторів, МВФ також повинен продовжувати свою підтримку, навіть якщо Україна не виплатить індексовані облігації.
Під час нещодавнього невдалого обговорення український уряд справедливо вимагав поступок від власників індексованих облігацій, а саме: вони повинні або конвертувати свої облігації, індексовані за ВВП, у звичайні облігації, або надати платіжні канікули принаймні відповідно до тих, що надають звичайні власники облігацій. Обидва варіанти — позитивний крок, але цього недостатньо, щоб зменшити зовнішній борг України до рівня, який дозволить залучити необхідні приватні інвестиції після завершення війни.
Тому ми закликаємо український уряд:
Відхиліть платіжні вимоги власників облігацій, індексованих до ВВП, і наполягайте на їх повній реструктуризації відповідно до умов, запропонованих іншими зовнішніми кредиторами!
Закликаємо західних прихильників України:
Висловіть беззастережну підтримку українській владі в її прагненні знайти стале рішення цієї проблеми — зокрема, шляхом законодавчого забезпечення того, щоб у жодному європейському суді власники індексованих облігацій не мали змоги примусово стягнути кошти з України!
Цей виклик підтримується:

- Соціальний рух (Україна)
- erlassjahr.de – Entwicklung braucht Entschuldung (Jubilee Germany)
- Debt Justice (UK)
- Initiative Solidarität mit ukrainischen Gewerkschaften - Humanitäre Hilfe (Germany)
- European Network on Debt and Development (Eurodad) (Belgium)
- CCFD-Terre Solidaire (France)
- Plateforme francaise dette & développement (France)